Sudecki Szlak Konny PTTK

Sudecki Szlak Konny, trasa

Z punktu widzenia turysty konnego Sudety to kraina tyle piękna, co zwłaszcza dla koni, ze względu na kamieniste ścieżki, wymagająca – wręcz trudna. Szlak ten jest także, jeżeli można użyć takiego określenia, najbardziej krajoznawczym ze wszystkich szlaków w polskich górach, jako że prowadzi on nie tylko pięknymi górskimi ścieżkami, ale także przechodzi przez wiele ciekawych, wartych zwiedzenia, miejscowości.

Szlak podzielony został na VIII etapów, jednak duża ilość baz i ośrodków na trasie, pozwala na rozplanowanie rajdu np. na 12 dni, co pozwoli na spokojne zwiedzanie zabytków i kontemplowanie wspaniałych widoków i panoram.

Warto też podkreślić że spośród działających w Sudetach Przodowników GTJ PTTK wielu posiada uprawnienia do szkolenia w stylu WEST.

I etap Lądek Zdrój – Schronisko pod Śnieżnikiem 8 godz.

Szlak zaczyna się w gospodarstwie agroturystycznym Słoneczna Dolina 2 km od Lądka Zdroju w miejscowości Stójków . Początkowo szlak wiedzie polnymi drogami, aż do Lasu przez Przełęcz Fornalgota, dalej lasem udajemy się w kierunku Kątów Bystrzyckich i dalej do Stronia Śląskiego. Następnie przez Przełęcz pod Chłopkiem zbliżamy się do Przełęczy Puchaczówka, która oddziela pasmo górskie Krowiaki od Masywu Śnieżnika. Dalej szlak ciągnie się Drogą Izabelli, mijając wieżę widokową na Czarnej Górze. Za przełęczą Śnieżycką zbliżamy się już do schroniska PTTK na Śnieżniku.

II etap Schronisko pod śnieżnikiem – Schronisko Spalona 12 godz.

Ze schroniska PTTK na Śnieżniku leśną drogą udajemy się do Międzygórza, gdzie mamy do dyspozycji bazę u Pana Dariusza Miazgowicza. Międzygórze to jedna z piękniejszych miejscowości w Sudetach. Z Międzygórza przez Ogród Bajek szlakiem wjeżdżamy na Igliczną ( zbocze, na którym zbudowano kościół MB Śnieżnej, oraz prywatne schronisko). Ze schroniska jedziemy przez Szklary i dalej drogą polną do Bystrzycy Kłodzkiej. W Bystrzycy Kłodzkiej przez przełęcz Spaloną dojeżdżamy do schroniska PTTK – Jagodna. Powszechnie używana nazwa Spalona pochodzi od wielkiego pożaru w 1473 roku, który strawił ogromne połacie lasów.

III etap Schronisko Spalona – Duszniki Zdrój 6 godz.

Ze schroniska Jagodna wędrujemy lasami. Szlak nasz pokrywa się tutaj z czerwonym szlakiem Orłowicza, dalej jedziemy szerokim poboczem Mijamy miejscowość Lasówka, gdzie z drogi asfaltowej wjeżdżamy na drogę leśną do Zieleńca. Z Zieleńca jedziemy w kierunku podgórza płaskimi leśnymi drogami, aż do Rancha Panderoza – Ośrodka GTJ afiliowanego przy PTTK, a prowadzonego przez Leszka Janickiego – przodownika GTJ PTTK w stylu WEST.

IV etap Duszniki – Chocieszów 6.5 godz.

Kolejny etap jest nie jest zbyt długi, tak więc sporo czasu można poświęcić na zwiedzanie Dusznik, zwłaszcza Dworek Chopina i Muzeum Papiernictwa obok którego wiedzie nasz szlak Trasa wiedze nas do Dusznik Zdroju, przez park zdrojowy, rynek i dalej przez Złotno do Łężyc. W Łężycach możemy się w – Rancho Stokrotka – OGTJ afiliowanym przy PTTK – zatrzymać się na popas. Dalsza wędrówka wiedzie do Karłowa – rozległej wsi u stóp Gór Stołowych. Z Karłowa przez Park Narodowy Gór Stołowych jedziemy niestety wąską drogą asfaltową do torfowisk batorowskich. Mijamy Batorówek i podążamy w kierunku Chocieszowa, gdzie mamy OGTJ afiliowany przy PTTK – Rancho Vaquera lub 0.5 km wcześniej bazę przy łowisku wędkarskim.

V etap Chocieszów – Nowa Ruda 5 godz.

Z Rancha Vaquera jedziemy przez słynne Wambierzyce ( święte miasto) gdzie należy zwiedzić Bazylikę z ruchomą szopką oraz Skansen Gospodarstwa Domowego. Dalej polną drogą przez wzgórza Kalwarii jedziemy w kierunku Ścinawki Średniej, gdzie w bazie – Zamek Kapitanowo możemy stanąć na popas. Ze Ścinawki drogą asfaltową jedziemy w kierunku Góry Świętej Anny 674m.n.p.m, w Nowej Rudzie, gdzie mieści się OGTJ afiliowany przy PTTK – Rancho Górska Turystyka Konna – Overo. Właścicielem jest zasłużony dla wytyczenia Sudeckiego Szlaku Konnego kolega Stefan Kobak. Na górze Św. Anny zwiedzić możemy zabytkowy kościółek z pustelnią z XVII wieku, dawną wieżę widokową z czerwonego piaskowca, oraz zabytkowe drewniane schronisko, gdzie mieści się kawiarnia oraz baza noclegowa.

VI etap Nowa Ruda – Schronisko Andrzejówka 8 godz.

Z Rancho Overo wyruszamy wzdłuż lasu w kierunku Włodowic – piękny widok na całe Góry Stołowe. Dalej szlakiem przez las zjeżdżamy z Góry Św. Anny, a następnie przez ogródki działkowe i most nad trakcją kolejową, dojeżdżamy do głównej drogi asfaltowej. Po jej przekroczeniu wjeżdżamy na południowy stok wzgórz Włodzickich i dalej przez malowniczy płaskowyż jedziemy w kierunku Sokolicy aż do ruin wieży widokowej na górze Szczytowa. Dalej stromym zjazdem docieramy do drogi asfaltowej, następnie polami i częściowo lasem dojeżdżamy do Sierpnicy, gdzie w gospodarstwie agroturystycznym „U Urbasiów” możemy stanąć na popas. Po popasie wyruszamy dalej przez malowniczą Sierpnicę mijając zabytkowy drewniany kościółek, jedziemy na Osówkę – tajemnicze podziemne miasto z okresu II wojny światowej. Dalej drogą szutrową dojeżdżamy do Głuszycy, skąd łąkami jedziemy do Łomnicy, gdzie znajduje się kolejna baza – w gospodarstwie agroturystycznym – „Podkówka”. Dalej jedziemy drogą asfaltową przez dolinę Łomnicy oraz Trzy Strugi, wjeżdżamy do lasu i docieramy do Schroniska. PTTK – „Andrzejówka”

VII etap Andrzejówka – Bukówka 7.5 godz.

Z Andrzejówki szlakiem wiodącym szutrową leśną drogą, jedziemy do Sokołowska. W Sokołowsku przejeżdżamy obok zabytkowej cerkwi prawosławnej. Dalej szlak, leśnymi duktami, prowadzi nas w kierunku Mieroszowa. Omijamy go łąkami, przez które płynie strumyk. Możemy tutaj napoić nasze konie. Jadąc dalej w kierunku Chełmska Śląskiego dojeżdżamy do Łącznej – gdzie w gospodarstwie agroturystycznym „Rajska Dolina” możemy stanąć na popas. Z „Rajskiej Doliny” jedziemy dalej przez wzgórza chełmskie. Wyjeżdżając z lasu mijamy zabytkową kaplicę Św. Anny i dalej drogą polną udajemy się do Chełmska Śląskiego. Dalej szlak wiedzie nas w kierunku Lubawki. Początkowo jedziemy łąkami, kawałek asfaltem do lasu i dalej boczną drogą leśną aż do Lubawki. Mijamy ją polnymi drogami i docieramy do oddalonej o 2 km Bukówki, gdzie u podnóża Zadziernej znajduje się kolejna baza „Ekotourist Farm”.

VIII etap Bukówka – Karpacz 7 godz.

Z Bukówki udajemy się lasem przez Zadzierną, skąd rozciąga się widok na Karkonosze i przy dobrej pogodzie na Śnieżkę ( 1602 m.n.p.m.) oraz na zbiornik Bukówka, w którego kierunku zjeżdżamy, mijamy go i polnymi drogami dojeżdżamy do Paczyna, a potem dalej przez las do Rozdroża Kowarskiego. Z Rozdroża jedziemy szlakiem w kierunku Przełęczy Okraj (1046 m.n.p.) Stąd wędrujemy w kierunku Karpacza. Mijamy Niedźwiedzie Skały i dojeżdżamy do Western City – Miasta Kowboi, w którym znajduje się OGTJ afiliowany przy PTTK, a prowadzony przez Jerzego Pokoja jednego z animatorów stylu WEST w Górskiej Turystyce Jeździeckiej.

Tekst: Marek Piotr Krzemień

ODZNAKA ZDOBYWCY SZLAKU

Odznaka zdobywcy szlaku, Sudety

Odznaka zdobywcy szlaku, legitymacja, Sudety

*****

Zdobywcy odznaki Sudecki Szlak Konny PTTK:

  1. Marek P. Krzemień
  2. Stefan Kobak
  3. Waldemar Kida
  4. Dariusz Michalski
  5. Jan Sadlok
  6. Roman Neukirch
  7. Beata Neukirch
  8. Andrzej Tomala
  9. Justyna Karkoszka
  10. Sara Wiktowska
  11. Aneta Wiktorowska
  12. Mateusz Wiktorowski
  13. Marek Wiktorowski
  14. Dariusz Krynicki