Szlak konny Wzgórza Dalkowskie

1. Sobin – Gostyń – pomarańczowy,

2. Gostyń – Mierzów – niebieski,

3. Mierzów – Małomice – pomarańczowy.

wzgorza-dalkowskie

Szlak konny po Wzgórzach Dalkowskich rozpoczyna się we wsi Sobin w powiecie polkowickim. Wiedzie drogami bitymi i szutrowymi. Elementami utrudniającymi poruszanie się po szlaku są punkty przecięcia z drogami, w tym bardzo ruchliwą drogą krajową nr 3 oraz infrastrukturą techniczną.

Kilka kilometrów na południe od Polkowic trasa przechodzi przez tory kolejowe, a następnie przez drogę o dużym natężeniu ruchu – krajową trójkę. Dalej wiedzie w kierunku największego w Europie zbiornika odpadów poflotacyjnych należący do KGHM Polska Miedź SA – „Żelazny Most”. Nazwa ów zbiornika pochodzi od miejscowości w pobliżu której jest położony. Na tym odcinku mijamy dwie wsie Dąbrowę i Tarnówek. Pierwsze miejsce odpoczynku znajduje się w Trzebczu. Dotrzemy tam mijając zbiornik od strony wschodniej, kierując się na Komorniki. Gościny udzieli właściciel Stadniny Koni w Trzebczu – Pan Krzysztof Kazimirowicz. Podróż można kontynuować zbaczając z głównego szlaku do Polkowic, aby zobaczyć gotycki kościół pw. Św. Michała Archanioła i dwa ratusze. Stary ratusz z XVIII w. w stylu barokowym z wieżą, która pamięta wiek XV oraz nowy ratusz w stylu neorenesansowym z połowy XIX wieku.

Z Polkowic kierujemy się w kierunku Rezerwatu przyrody Uroczysko Obiszów, aby przez Guzice, Moskrzyn i Golowice dotrzeć do Jakubowa. Po drodze warto zobaczyć zarówno Zespół Pałacowo-Parkowy w Bądzowie jak i pałac w Jerzmanowej, który datowany jest na pierwszą połowę XVIII wieku. Trakt biegnie przez las do stadniny – Siedziba Stowarzyszenia Koń i Człowiek. Będąc w Jakubowie nie można nie zwiedzić Sanktuarium i parafii św. Jakuba St. Apostoła w Jakubowie oraz znanego od XII wieku cudownego źródełka. Nie lada gratką jest możliwość zwiedzenia winnicy Pana Michała Pajdosza. Z wierzchowcem można się zatrzymać w punkcie popasowym u Pana Pawła Chrobaka. Odpocząwszy za cel obieramy pobliskie Wierzchowice, do których dotrzemy przechodząc przez tory kolejowe. W pobliżu tej miejscowości znajdują się historyczne ślady po dawnym grodzisku plemienia Dziadoszan. Kontynuujemy podróż szlakiem pomarańczowym w kierunku Śremu i Gostynia. Należy zwrócić uwagę na to, że szlak w miejscowości Gostyń zmienia kolor na niebieski i prowadzi do Wilczyc. By wrócić do koloru pomarańczowego w Mierzowie. Ten odcinek szlaku wiedzie przez rezerwat Dalkowskie Jary z wartym zobaczenia starodrzewem. Od strony południowo-wschodniej omija Górę Św. Anny (228 m n.p.m.) oraz urokliwy zespół pałacowo-parkowy w Dalkowie. Pamiętając o powrocie szlaku do pierwotnego koloru (pomarańczowego) kierujemy się na Miłaków. Poprzez Annabrzeskie Wąwozy dojeżdżamy do Rejowa. Punkt popasowy dla koni oraz miejsce odpoczynku jeźdźców znajduje się w Gospodarstwie agroturystycznym „Piaskowy Młyn” u Alicji i Romana Chudy.

Wyjeżdżając z Rejowa zbliżamy się do Gołaszyna oraz niebezpiecznego przejścia przez drogę krajową nr 3. Za nami zostaje Nowe Miasteczko, gdzie na świadomych turystów czeka wiele zabytkowych obiektów. Wśród nich ratusz z drugiej połowy XVII wieku, kościół św. Marii Magdaleny z barokowym wnętrzem, równie piękny kościół Opatrzności Bożej (dawniej ewangelicki, obecnie rzymsko-katolicki) oraz centrum miasta z zachowanym zabytkowym układem architektonicznym rynku. Za Nowym Miasteczkiem, w Gołaszynie, warto zatrzymać się w Stajni Sportowo-Treningowej u Pana Jacka Kosowa oraz zwiedzić trzynastowieczny gotycki kościół p.w. Św. Marcina. Z Gołaszyna kierujemy się na Nieciecz, Dziadoszyce, Solniki. Dalszymi punktami orientacyjnymi są: przejście kolejowe (tuż za Solnikami) oraz Cisów. Warto wspomnieć, iż w okolicy Niecieczy można zobaczyć pozostałości po dawniej funkcjonującej kopalni węgla brunatnego.

Kolejny punkt popasowy oraz miejsce odpoczynku znajduje się w Folwarku Bulin. Aby tam dotrzeć należy minąć Kożuchów od strony południowej i kierować się na Czarci Kamień (wielki głaz narzutowy). Po zasłużonym odpoczynku ruszamy w trasę wzdłuż miejscowości: Siecieborzyce, Długie, Międzylesie, aż do przejścia przez tory kolejowe. Z Cieciszowa docieramy do Krzywczyc. Znajduje się tam gospodarstwo agroturystyczne „Leśna Stadnina” u Pana Romana Wierzchosławskiego, które dysponuje miejscem na popas koni oraz miejscami noclegowymi dla jeźdźców. Ostatni etap szlaku biegnie przez las do Szprotawki i Leszna Dolnego z gospodarstwem agroturystycznym Adledo Pani Marii Filipskiej, aby przez Bobrowice i Śliwnik dotrzeć nad zalew w Małomicach. Z tej miejscowości w dalszą trasę zabierze Państwa Lokalna Grupa Działania Bory Dolnośląskie.

Obszar Chronionego Krajobrazu „Wzgórza Dalkowskie” – jest to teren w obrębie Wzgórz Dalkowskich o powierzchni 26,3 km2. Został utworzony ze względu na piękno tutejszego regionu, a także walory przyrodnicze i architektoniczne. Jest to jeden z najbardziej interesujących fragmentów ciągu wzniesień. Charakteryzuje się bogatą rzeźbą terenu – licznymi pagórkami i grzbietami podzielonymi dolinkami. Ochronie podlega krajobraz leśno – polny, układający się w wielobarwną mozaikę. Na tym terenie przewagę stanowią lasy – głównie drzewostany sosnowe z domieszką drzew liściastych.