Sprawozdanie z XXII Sejmiku Przodowników i Instruktorów GTJ

W tegorocznym Sejmiku wraz z gośćmi udział wzięło około 180 osób.

W piątek odbył się pierwszy Przegląd filmu ze szlaku konnego. Pierwsze miejsce ex aequo zajęły: film pt. : „Gruzja 2017” autorzy Tomasz Biskupski i Anna Wajs Bonikowska oraz film pt. : „Majowy Rajd Konny Bieszczady 2017” autor Agnieszka Mrzygłód. Drugie miejsce – film pt. : „Z grubym i Siwą na ścieżkach Pszawii” autor Jacek Jasiński. Trzecie miejsce zajął film pt. : „Konny Rajd na Pustynię Błędowską” autor Jagoda Rymarowicz.

W sobotę oficjalnie Sejmik otworzył Honorowy Przewodniczący Marek Piotr Krzemień. Swoją obecnością zaszczycił Nas Piotr Miśkowiec, reprezentujący Główną Komisję Rewizyjną PTTK. Obecny Przewodniczący Józef Mos przedstawił plany Komisji na następne lata. Zostały wręczone odznaczenia i wyróżnienia, pożegnaliśmy Grażynę Orłowską-Rybińską, która odchodzi na emeryturę w tym roku. Po oficjalnej części przeszliśmy do prelekcji i dyskusji. W panelu prawnym zostały poruszone tematy konia w ruchu drogowym, odpowiedzialności prawnej przodownika i instruktora oraz ochrony danych osobowych. Leszek Lech wręczył kolejne odznaczenia „1000 km po Jurze”, Zbyszek Widuliński zaprezentował piosenkę. Magdalena i Łukasz Kuras zaprosili Nas na XX Rajd do Lipowca, Katarzyna Smółka i Antoni Zieliński zaprezentowali przebieg nowego szlaku na Jurze po Dolinkach Podkrakowskich. Od Małgorzaty Jędraszkiewicz dowiedzieliśmy się „co i jak” w Górach Świętokrzyskich. Andrzej Wojciechowski poruszył problem dostosowania szlaków konnych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na zakończenie obrad odbyło się spotkanie w grupach górskich. Wieczór jak zwykle zakończyło wspólne śpiewanie i biesiadowanie.

W niedziele tematem przewodnim było powożenie, przedstawione przez Bogusławę Długosz i Monikę Trzos-Baryła. Przedstawione zostały rodzaje zaprzęgów, budowa i typy uprzęży oraz zasady szkolenia koni do pracy w zaprzęgu. Swój OGTJ „Połoniny” w Korbielowie zaprezentował Piotr Madejski. Anna Korfel i Robert Stój przedstawili podsumowanie sezonu 2017 TREC PTTK. Sejmik zakończyła prezentacja Justyny Stanek na temat analizy trudności trasy i przeszkód dla jeźdźców i koni użytkowanych w dyscyplinie TREC PTTK.

W sprawie konkursu na logo Komisji nie podjęto jeszcze decyzji o jego rozstrzygnięciu.