Relacja z XIII Centralnego Ogniska Papieskiego PTTK

Tradycyjnie – już po raz XIII rozpaliliśmy „CENTRALNE OGNISKO PAPIESKIE PTTK” na Hali Boraczej. Od trzech lat głównym organizatorem jest Koło PTTK z Węgierskiej Górki im. Św Jana Pawła II – oddziału Babiogórskiego. Program uroczystości jak do tej pory jest stały – to znaczy: dotarcie na Halę Boraczą, msza święta, gawęda „Św. Jan Paweł II jako turysta – wskazówki życiowe jakie nam zostawił”- oraz o godz 21:37 rozpalenie ogniska i odśpiewanie „BARKI” – rozejście się w zadumie.

W tym roku uroczystość przypadła w drugi dzień Świąt Wielkanocnych – termin dość niefortunny, ale dla prawdziwych turystów „czas i pogoda jest zawsze dobra”. Frekwencja była duża. Mszę św. Koncelebrowało czterech księży (w tym nasz kapelana niezawodny Adaś Niwiński). Były cztery poczty sztandarowe, sygnalista, turyści z oddziału Babiogórskiego wraz z Członkiem Zarządu Głównego PTTK jednocześnie Prezesem Jakubem Nowakiem. Przyjechali też nasi przodownicy – no i turyści na koniach których poprowadziła Benia Kupczak z Żabnicy.

Pomimo panującego zimna i silnego wiatru uroczystość przebiegała zgodnie z planem – o godzinie 21:37 Marek P. Krzemień wraz z kol. Zdzisiem Kupczakiem uroczyście rozpalili ognisko – wszyscy odśpiewaliśmy „Barkę”- chwila zadumy i „do zobaczenia w przyszłym roku”.

Kierujemy podziękowania dla ludzi którzy włożyli duży wysiłek aby uroczystość „była w pięknej oprawie”. Dziękujemy Tadeuszowi Gołuchowi za przygotowanie całości i Jankowi „Bacy” Dziedzicowi – za życzliwe przyjęcie nas i poczęstunek.

Jan Wilanowski